معرفی محصولات

لوله های فولادی اسپیرال

 1. لوله های فولادی اسپیرال از سایز 16 الی 100 اینچ
 2. لوله های فولادی ERW (درز مستقیم ) از سایز 2 الی 16 اینچ
 3. لوله های فولادی بدون درز از سایز 1/2 الی 16 اینچ
 4. لوله های فولادی گالوانیزه از سایز 1/2 الی 16 اینچ
 5. انواع پوشش های سطح داخلی لوله
 6. انواع پوشش های سطح خارجی لوله
 7. تهیه ورق های فولادی به ضخامت 3 الی 16 میلیمتر

تولید لوله به روش اسپیرال یکی از روشهای متداول لوله های با قطر بالا در جهان می باشد.در این روش،ورق در اثر رولینگ انجام شده به صورت درز حلزونی (اسپیرال ) به شکل لوله در خواهد آمد.

در این روش با تغییر زاویه تغذیه اولیه ورق تغییر خواهد نمود.با تغییر زاویه تغذیه ، لوله با قطر های مختلف تولید می شود.

مراحل تولید لوله های اسپیرال بدین صورت می باشد که ورق های ارسالی جوشکاری شده و پس از آن توسط دستگاه های مخصوص فرم دهی می گردد و پس از آن نیز جوشکاری زیر پودری (SAW) انجام می پذیرد،پس از آن بازرسی های UT,VT,PT و در صورت نیاز RT انجام میپذیرد و در نهایت انجام تست هیرواستاتیک بر روی لوله های تولیدی صورت می پذیرد و پس از تایید شدن کونیک دو سر لوله نیز طبق استاندارد انجام می پذیرد

 

لوله های فولادی ERW


تولید لوله هایی با قطر خارجی 2 الی 16 اینچ با ضخامت 2 میلیمتر الی 10 میلیمتر از طول 6 متر الی 12 متر در یك پروسه پیوسته شامل فرمینگ، جوش القایی فركانس بالا، سایزینگ، برش و بسته بندی و اعمال آزمونهای غیر مخرب و مخرب (بر حسب نیاز خریدار) از مشخصات این روش تولید است.
مواد خام لوله های فولادی ERW فولاد کربنی ، فولاد کم آلیاژ و فولاد دیگر هستند.
بعضی از ویژگی های لوله های فولادی ERW مقاومت فشاری زیاد در برابر بارهای خارجی و داخلی، خاصیت انعطاف پذیری ، قابلیت برش در اندازه های دلخواه و سهولت در نصب نام برد.
متریال اولیۀ این محصول از رول های فولاد کربنی بوده که به روش نورد گرم تولید شده اند و پس از فرم دهی در خط نورد سرد، با عبور از دروازه های متعدد به فرم لوله در می آید و محل اتصال لبه ها،بهم جوش می خورد (جوش القایی با فرکانس بالا). پس از خنک کاری با عبور مقطع از دروازه های سایزینگ، ابعاد دقیق و فرم مورد نظر بدست می آید. سپس لوله، در طول مورد نیاز بریده و پس از بازرسی نهایی آمادۀ ارائه به بازار می شود.

 

لوله های فولادی بدون درز


لوله های فولادی بدون درز به لوله های فولادی گفته میشود که در تولید و ساخت آنها هیچ گونه درز و یا جوشی به کار نرفته است ، این لوله ها عموما در سایزهای 1/2 اینچ الی 16 اینچ تولید و عرضه میگردند .از لوله های بدون درز (لوله مانیسمان ) در مصارف و کارهای تاسیساتی استفاده می شود .
تولید لوله های مانیسمان بر خلاف لوله های درز جوش و اسپیرال که از کلاف ورق جهت تولید استفاده میشود ازیک شمش تو پر فولادی استفاده میشود بدینصورت که پس از حرارت دادن تمامی سطح شمش توسط یک سمبه یا عبورجریان هوا در داخل شمش یک لوله ی تو خالی و سپس نورد آن توسط غلطکهای مخصوص انجام می گردد

 

پوشش های سطوح داخلی لوله های فولادی

به منظور حفاظت از خوردگی جریان سیال داخل خط لوله فولادی و همچنین ایجاد شرایط مناسب جهت عبور سیال از داخل خط لوله و کاهش اصطحکاک و عوامل از این قبیل در داخل خطوط لوله انتقال از پوششهای مرسوم و طبق استاندارد جهت جلوگیری از موارد مذکور و ایجاد شرایط مطلوب استفاده می گردد.
چند نمونه از پوشش های سطوح داخلی لوله به شرح ذیل می باشد:

 • پوشش انواع رنگهای اپوکسی دو جزئی بدون حلال در ضخامت های مختلف قابل استفاده در خطوط انتقال آب شرب لوله های 6 الی 120 اینچ
 • پوشش انواع رنگهای اپوکسی،پلی اورتان مایع و ... لوله های 6 الی 120 اینچ
 • پوشش ملات ماسه سیمان از لوله های 16 الی 80 اینچ

 

پوشش های سطوح خارجی لوله های فولادی

سطح خارجی لوله های فولادی به دلیل خوردگی شدید برخی از مناطق و همچنین مجاورت در خاک با شرایط مختلف (خطوط انتقال مدفون ) و یا دیگر لوله های خطوط انتقال نیاز به مراقبت و حفاظت از خوردگی لوله های فولادی می باشد.
که در این زمینه از انواع پوشش های سطوح خارجی استفاده می گردد.شرکت پرشین پایپ کیش مطابق با نیاز مشتریان و کارفرما اقدام به تأمین و انجام پوشش های مذکور می نماید.
برخی از انواع پوشش های مرسوم به شرح ذیل اشاره می گردد:

 • پوشش قیر پایه نفتی و ذغال سنگی لوله های 2 الی 80 اینچ
 • پوشش قیر اصلاح شده پلیمری لوله های 2 الی 80 اینچ
 • روکش پلی پروپیلن لوله های 2 الی 80 اینچ
 • پوشش پلی اتیلن سه لایه لوله های 16 الی 80 اینچ
 • پوشش پلی اورتان دو جزئی لوله های 16 الی 80 اینچ
 • پوشش انواع رنگهای اپوکسی مایع لوله های 2 الی 120 اینچ